Kako smo zakoračili u novu godinu, ostaci vatrometa još uvijek svjedoče o masovnoj proslavi diljem svijeta. Tradicionalno ispraćanje stare godine i doček nove obilježeno je spektakularnim vatrometima koji boje nebo, ali iza te svjetlucave slike krije se mračnija strana – posljedice koje često prelaze granice razumnog.
Globalna perspektiva
U svijetu opterećenom ekonomskim izazovima, klimatskim promjenama i rastućim socijalnim nejednakostima, trošenje milijardi na vatromete ostavlja gorak okus. Procjenjuje se da se samo u jednoj noći na vatromete diljem svijeta potroši više milijardi dolara. Taj novac mogao bi se usmjeriti na rješavanje globalnih problema, poput osiguravanja pitke vode, financiranja obrazovanja ili pružanja humanitarne pomoći u regijama pogođenim ratovima i prirodnim katastrofama. Osim financijske neodrživosti, vatrometi sa sobom nose ekološke posljedice. Zagađenje zraka i tla, kao i buka koja negativno utječe na životinje, ali i ljude, samo su dio štete koju izazivaju.
Situacija u Europi
Primjer Njemačke, zemlje s bogatom tradicijom obilježavanja Silvestarske noći vatrometima, ilustrira opasnosti koje dolaze s ovom praksom. Tijekom ovogodišnjeg dočeka, pet osoba je izgubilo život u nesrećama povezanim s vatrometima, dok je nekoliko desetaka ozlijeđeno, uključujući i pripadnike hitnih službi. U Berlinu je zabilježeno više od 400 uhićenja zbog raznih kaznenih djela povezanih s proslavom, a zabilježene su i štete na stambenim objektima, zbog kojih je 36 stanova privremeno neupotrebljivo. Osim ljudskih žrtava, procijenjena šteta na imovini u Njemačkoj iznosi više milijuna eura. Slučajevi napada na policiju i vatrogasce, kao i ilegalna upotreba eksplozivnih naprava, dodatno kompliciraju sliku ove proslave.
Situacija u Hrvatskoj
U Hrvatskoj, vatrometi su također sastavni dio proslave Nove godine, ali podaci o posljedicama nisu tako detaljni kao u nekim drugim zemljama. Ipak, svake godine bilježimo ozljede, štete na imovini i zagađenje okoliša. Građani sve češće postavljaju pitanje čime opravdati ovakve troškove, posebice u svjetlu ekonomske situacije u zemlji i potrebe za većim ulaganjima u zdravstvo, obrazovanje i socijalnu skrb.
Vrijeme za promjenu
Vatrometi su simbol slavlja i zajedništva, ali vrijeme je da preispitamo njihovu stvarnu vrijednost u modernom društvu. Koliko bi humanitarnih akcija moglo biti pokrenuto sredstvima koja se troše na pirotehniku? Koliko života bi moglo biti spašeno ili poboljšano? Vrijeme je da se osvrnemo na alternative koje su sigurnije, ekološki prihvatljivije i ekonomski održivije.
Umjesto da se divimo eksplozijama na nebu, možda bismo trebali početi slaviti ljudsku solidarnost i zajednički trud za bolju budućnost. Jer, prava svjetlost nove godine nije ona koja traje nekoliko sekundi na nebu, već ona koja svijetli u srcima ljudi kada pomažu jedni drugima.