Politički krajolik u Njemačkoj u posljednjim mjesecima doživio je značajne potrese. Neuspjeh “Semafor-koalicije,” sastavljene od SPD-a, Zelenih i FDP-a, označava povijesnu prekretnicu, čiji uzroci i posljedice nadilaze trenutni vladin mandat. Iako je koalicija izvorno zamišljena kao projekt napretka i obnove, suradnja je završila u ozračju međusobnih optuživanja i političke paralize. Posljedice su značajne, posebno za njemačko gospodarstvo i javnu percepciju politike.

Uzroci neuspjeha
Raspad “Semafor-koalicije” rezultat je dubokih ideoloških razlika i nesposobnosti pronalaženja zajedničkih rješenja. To se osobito očitovalo u područjima energetske i klimatske politike. Dok su Zeleni inzistirali na radikalnom proširenju obnovljivih izvora energije, FDP je davao prednost tržišnim mehanizmima i upozoravao na visoke troškove za građane i gospodarstvo. SPD, koji je trebao djelovati kao moderirajući partner, nije uspio postići jedinstvenu politiku u ključnim pitanjima poput socijalne pravde i proračunskog planiranja.

Dodatno, rat u Ukrajini imao je značajan utjecaj na političke i gospodarske odluke u Njemačkoj. Vlada je izdvajala velika financijska sredstva za podršku Ukrajini, uključujući vojnu pomoć i ekonomske sankcije protiv Rusije. Istovremeno, Njemačka se suočila s prihvaćanjem više od 1,2 milijuna ukrajinskih izbjeglica, što je dodatno opteretilo sustav socijalne skrbi i javne financije. Ove izvanredne okolnosti dodatno su produbile razlike unutar koalicije, osobito u pitanjima prioriteta i raspodjele resursa.

Energetska kriza, izazvana smanjenjem isporuka ruskog plina, dodatno je zakomplicirala situaciju. Dok su Zeleni podržavali ubrzano napuštanje fosilnih goriva, FDP je upozoravao na posljedice visokih cijena energije za gospodarstvo i građane, zahtijevajući privremene mjere koje bi ublažile troškove. SPD, suočen s pritiscima s obje strane, nije uspio zauzeti jasnu i odlučnu poziciju.

Komunikacija unutar vlade dodatno je pogoršala napetosti. Često su se istaknuti predstavnici koalicijskih stranaka javno sukobljavali, čime su narušili vjerodostojnost i sposobnost djelovanja vlade. Uz to, kancelar Olaf Scholz često je bio percipiran kao previše suzdržan i neodlučan, što je spriječilo rješavanje ključnih konflikata. Rat u Ukrajini, zajedno s rastućim unutarnjim nesuglasicama, učinio je “Semafor-koaliciju” nesposobnom za učinkovito vođenje zemlje kroz višestruke krize.

Posljedice na gospodarstvo
Politička nestabilnost imala je dalekosežne posljedice na gospodarsku situaciju u Njemačkoj. Poduzeća su se žalila na nesigurnost uzrokovanu zaustavljenim reformama i proturječnim signalima iz vlade. Izlazak iz nuklearne energije, koji su Zeleni snažno gurali, doveo je do rasta cijena električne energije i smanjene industrijske konkurentnosti. Istodobno su se odgađale prijeko potrebne investicije u digitalnu infrastrukturu i modernizaciju prometne mreže.

Gospodarske posljedice ove političke blokade očitovale su se u usporavanju rasta, padu stranih ulaganja i rastućem skepticizmu prema dugoročnoj stabilnosti njemačkog gospodarskog modela. Posebno su mala i srednja poduzeća, okosnica njemačkog gospodarstva, patila zbog ove nesigurnosti.

Posljedice za građane
Raspad koalicije snažno je uzdrmao povjerenje građana u političko vodstvo. Prema anketama, sve je više ljudi razočarano etabliranim strankama, što je dovelo do rasta podrške oporbenim snagama poput CDU/CSU-a i AfD-a. Ovaj razvoj događaja mogao bi dugoročno promijeniti politički krajolik u Njemačkoj i otežati formiranje stabilnih većina.

Pripreme za prijevremene izbore u siječnju 2025.
Propast koalicije otvorila je put za prijevremene izbore, koji su zakazani za 21. siječnja 2025. Stranke su usred intenzivnih priprema za kampanju. SPD nastoji sebe predstaviti kao stranku socijalne pravde i distancirati se od grešaka proteklih godina. Zeleni se oslanjaju na svoje tradicionalne birače, dok FDP naglašava svoj ekonomsko-liberalni kurs i nada se povratku političkom centru.

CDU/CSU, pod vodstvom Friedricha Merza, mogao bi profitirati od političke nestabilnosti i nastoji se pozicionirati kao jamac stabilnosti i ekonomske stručnosti. AfD, koji bilježi rast u anketama, mogao bi iskoristiti opće nezadovoljstvo, što bi dodatno pojačalo polarizaciju političkog krajolika.

Neuspjeh “Semafor-koalicije” simboličan je trenutak u njemačkoj politici, koji otkriva slabosti aktualne političke kulture i izazove sve fragmentiranijeg društva. Predstojeći izbori predstavljaju priliku za politički novi početak, ali i rizik daljnje polarizacije. Ključno pitanje za Njemačku bit će hoće li nova vlada uspjeti riješiti goruće gospodarske i društvene probleme te obnoviti povjerenje građana u demokraciju.