U proteklim godinama svjedočimo izuzetnom usponu Kine na globalnom automobilskom tržištu. Ova azijska velesila ne samo da je postala najveći izvoznik automobila na svijetu, već je preuzela vodeću ulogu u inovacijama, posebice u segmentu električnih vozila (EV). Kineski proizvođači automobila koriste kombinaciju tehnoloških napredaka i agresivnih cjenovnih strategija kako bi postali ključni globalni igrači, istovremeno ugrožavajući dominaciju etabliranih europskih i američkih proizvođača.

Kina – globalni lider u proizvodnji automobila

Prema najnovijim statistikama, Kina je tijekom prošle godine proizvela više od 27 milijuna automobila, od čega su više od 10 milijuna električna i hibridna vozila. Ovo čini gotovo trećinu ukupne svjetske proizvodnje automobila. Usporedbe radi, Njemačka, kao jedan od najvećih proizvođača automobila u Europi, proizvela je približno 3,4 milijuna automobila, što je značajno manje.

Još značajniji podatak je da Kina sada izvozi više automobila nego bilo koja druga zemlja. Tijekom 2024. godine kineski izvoz automobila premašio je 4,4 milijuna vozila, dok je Japan, prethodni lider, izvezao nešto manje od 4 milijuna vozila. Osim što dominira kvantitetom, Kina osvaja i kvalitativnim pomacima, osobito u segmentu električnih vozila.

Električna revolucija

Električna vozila čine srž kineske strategije. Proizvođači poput BYD-a, NIO-a i XPeng-a postali su globalno prepoznatljivi brendovi, nudeći modele s vrhunskim tehnološkim karakteristikama po pristupačnim cijenama. Primjerice, BYD, vodeći svjetski proizvođač električnih automobila, prodao je više od 2 milijuna električnih i hibridnih vozila u 2023. godini, čime je prestigao Teslu.

Kineska vozila ističu se digitalnim povezivanjem i funkcionalnošću. Inovacije uključuju integraciju aplikacija sa sustavima u vozilu, naprednu autonomnu vožnju te sofisticirane opcije zabave. Ova kombinacija tehnologije, pametnog dizajna i pristupačne cijene postavlja nove standarde u automobilskoj industriji.

Utjecaj na europsko tržište

Rastuća prisutnost kineskih proizvođača automobila osjetno se odražava na europsko tržište. Prema istraživanju Europske komisije, električna vozila proizvedena u Kini prodaju se u Europi po cijenama koje su u prosjeku 20-30% niže od konkurentskih modela europskih proizvođača. Ovo je dijelom rezultat značajnih državnih subvencija kineskoj automobilskoj industriji, ali i visokog stupnja automatizacije u proizvodnji.

Kako bi zaštitila domaće proizvođače, Europska unija je uvela dodatne carine na kineska električna vozila. Međutim, kineski proizvođači pronalaze nove načine za povećanje svoje prisutnosti u Europi, uključujući otvaranje proizvodnih pogona unutar EU-a. Primjerice, Chery proizvodi automobile u Španjolskoj, dok BYD planira otvoriti tvornicu u Mađarskoj.

Njemačka industrija pod pritiskom

Njemački automobilski divovi poput Volkswagena, Mercedesa i BMW-a, koji su desetljećima dominirali kineskim tržištem, suočeni su s padom tržišnog udjela. Volkswagen, koji je u prošlosti držao gotovo 20% kineskog tržišta, sada bilježi pad ispod 15%. Kineski potrošači sve 

više preferiraju domaće brendove, posebno u segmentu električnih vozila.

Uspon Kine na globalnom automobilskom tržištu nije samo rezultat velikih proizvodnih kapaciteta, već i strateških ulaganja u inovacije, digitalizaciju i održivost. S rastućim izvozom, širenjem u Europu i tehnološkim inovacijama, Kina oblikuje budućnost automobilske industrije. Europa i SAD, suočeni s ovim izazovima, morat će ubrzati vlastite tranzicije prema električnoj mobilnosti i osnažiti svoje inovacijske kapacitete kako bi ostali konkurentni.