Poslovna infrastruktura – Dijaspora poslovni centri i uredi  

Dijaspora poslovni centar u Frankfurtu (glavni centar) Dijaspora poslovni centar u Zagrebu i  popratni uredi u Austriji (Beču) i Švicarskoj (Bernu – Zürichu) 

U okviru realizacije projekta “Marshall Plan za Hrvatsku”, ključno je započeti s uspostavljanjem preduvjeta za optimalno funkcioniranje, posebice u pogledu izgradnje nužne infrastrukture. Osim infrastrukture, neophodno je osigurati uvjete za umrežavanje gospodarskih interesa, kao i za uspostavu informativnog sustava na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini.

Dijaspora poslovni centar u Frankfurtu na Maini

Važno je osigurati infrastrukturalnu i ljudsku prisutnost na svim ključnim destinacijama gdje se nalazi značajan broj hrvatske dijaspore. U Europi, primjerice, gdje živi više od milijun Hrvata, Dijaspora poslovni centar u Frankfurtu mogao bi postati ključno središte. Frankfurt, poznat kao jedno od financijskih i poslovnih središta Europe, dom je brojnim bankama, financijskim institucijama i korporacijama. Otvaranje Dijaspora poslovnog centra u Frankfurtu omogućilo bi pristup poslovnim prilikama, ulaganjima i financijskim uslugama važnim za hrvatsku dijasporu. Također, Frankfurt se ističe izvrsnom povezanosti s ostatkom Europe i svijeta zahvaljujući velikom i modernom aerodromu te razvijenoj prometnoj infrastrukturi. To olakšava putovanja i komunikaciju između Hrvatske i europske dijaspore. Poslovni centar u Frankfurtu pružao bi podršku hrvatskoj zajednici u Njemačkoj, kao i u ostatku Europe i svijeta. Centar bi mogao postati ključno mjesto okupljanja, pružanja informacija na svim razinama te potrebne podrške povratnicima koji se žele poslovno angažirati i ulagati u malo i srednje poduzetništvo u Hrvatskoj. S obzirom na članstvo Hrvatske u Europskoj uniji, smatramo nužnim imati reprezentativne prostore koji odražavaju visoke standarde hrvatske promocije.

Osnivanje Hrvatskog poslovnog dijaspora centra u Frankfurtu, kao vodećeg i prvog centra izvan granica Republike Hrvatske u Europskoj uniji, uz popratne urede u Beču (Austrija) i Bernu ili Zürichu (Švicarska), predstavlja ključan korak u jačanju hrvatskog gospodarstva. S profesionalnom infrastrukturom i stručnim kadrom, centar će omogućiti sve preduvjete za privlačenje stranih investicija, zadržavanje mladih u zemlji te poticanje aktivnog angažmana hrvatske dijaspore u povratak i ulaganje u malo i srednje poduzetništvo, kao i u izgradnju nove i perspektivne budućnosti Republike Hrvatske.

Poslovni centar i uredi mogu djelovati kao most između hrvatskih županija, kompanija i partnera u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj, potičući suradnju na različitim razinama. Suradnja između poslovnog centra, pratećih ureda i lokalnih gospodarskih institucija doprinosi razmjeni znanja i tehnologije. Podrška izvozu hrvatskih proizvoda i usluga na tržišta Njemačke, Austrije i Švicarske, kao i promocija hrvatskih destinacija u tim zemljama, dodatno pridonose gospodarskom rastu.

Istovremeno, trebalo bi razmotriti pripremu uvjeta za otvaranje dijasporskih ureda u Kanadi, Sjedinjenim Američkim Državama, Južnoj Americi, Australiji i Novom Zelandu. Ovi uredi bi također imali ključnu ulogu u pružanju podrške hrvatskoj dijaspori u tim regijama te u povezivanju središta u Frankfurtu i Zagrebu, čime bi se dodatno osnažila mreža poslovnih i kulturnih veza između Hrvatske i njenih iseljenika širom svijeta.

Dijaspora poslovni centar u Zagrebu i popratni uredi u svakoj Županiji ako to bude bilo potrebno

Centar u Zagrebu bio bi središnja točka u Hrvatskoj za sve operativne aktivnosti i koordinaciju procesa vezanih uz povratak dijaspore. Njegova uloga bila bi pružiti podršku i informacije potencijalnim povratnicima na svim razinama, uključujući organizaciju edukativnih programa o životu i radu u Hrvatskoj. Jedna od ključnih funkcija centra bila bi pružanje mogućnosti učenja hrvatskog jezika, posebno onima povratnicima koji su rođeni u stranim državama i koji izražavaju potrebu za tim. Važna podrška centra bila bi u pružanju podrške i savjetovanja povratnicima pri dobivanju osobnih dokumenata poput domovnice, osobne iskaznice i putovnice. Zatim, pružanje institucionalne podrške i olakšavanje administrativnih procedura za priznavanje stranih diploma i raznih dozvola. Kroz uspostavu mehanizama suradnje s relevantnim institucijama i organizacijama u inozemstvu, centar bi olakšao prijenos informacija i dokumentacije potrebne za priznavanje stranih kvalifikacija. Dodatno, centar bi provodio edukacijske kampanje kako bi informirao povratnike o postupcima priznavanja njihovih diploma i dozvola, omogućujući im da budu svjesni svojih prava i mogućnosti. Također, pružao bi dodatnu administrativnu podršku na svim razinama kako bi osigurao uspješan povratak u matičnu zemlju, zadovoljavajući potrebe svakog pojedinca.

Cilj ovih centara i ureda je pružiti podršku dijaspori i povratnicima u ranoj pred fazi njihove odluke za povratak. Njihova svrha je osigurati povratnicima osjećaj sigurnosti te pružiti podršku koja im je potrebna kako bi bez problema ostvarili svoje ciljeve i uspješno se reintegrirali. 

Ovaj proces povratka može obuhvatiti različite aspekte, uključujući i poslovne ambicije, poput osnivanja tvrtke, traženja dodatnog kapitala ili pronalaženja poslovnog partnera. Stoga, ovi bi centri pružali podršku i savjetovanje u svim fazama povratka, stojeći uz povratnike kako bi im osigurali uspješan povratak. Smatramo da je ovo najkvalitetniji način za širenje pozitivnih priča o povratku diljem svijeta te poticanje drugih potencijalnih povratnika da slijede primjer i vrate se u svoju domovinu.

Osoblje dijaspora poslovnog centra

Osoblje u dijaspora poslovnim centrima u Frankfurtu i Zagrebu činili bi pretežno mladi iz dijaspore, posebice djeca druge i treće generacije. Ova mlada radna snaga predstavlja značajan potencijal za ostvarivanje zacrtanih ciljeva, a njihova iskustva čine ih izvrsnim ambasadorima u privlačenju stranih investitora i poticanju povratka dijaspore u Republiku Hrvatsku.

U centru u Zagrebu bilo bi korisno osigurati radne mogućnosti ne samo za mlade iz dijaspore već i za iskusne digitalne nomade, kao što su profesionalni freelanceri. Njihova uloga u promociji Hrvatske kao atraktivne destinacije za digitalne nomade bila bi od izuzetne koristi. Raznolika znanja i međunarodna mreža kontakata koje posjeduju ovi stručnjaci mogli bi značajno doprinijeti lokalnom razvoju i jačanju hrvatskog gospodarstva.

Kombinacija mladih iz dijaspore i digitalnih nomada unosi svježu energiju i međunarodnu perspektivu u rad centara, potičući rast lokalnih zajednica i pomažući u suzbijanju odlaska mladih iz zemlje. Ova sinergija pruža temelje za održivi razvoj i stvaranje novih prilika, kako za mlade iz dijaspore, tako i za lokalno stanovništvo.

Jedan od ključnih aspekata ove infrastrukture jest definiranje koncepta i modela jedinstvene domovinske i iseljene Hrvatske. To podrazumijeva stvaranje strategija koje bi povezale Hrvate diljem svijeta s njihovom matičnom zemljom na način koji bi koristio objema stranama. Ovo bi uključivalo programe razmjene, kulturne inicijative, ali i ekonomske poticaje koji bi potaknuli povratak i investicije dijaspore u Hrvatsku.

Ukupno gledajući, institucijska uspostava za povratak dijaspore predstavlja složen, ali nužan proces koji zahtijeva suradnju različitih razina vlasti, privatnog sektora te samih članova dijaspore. Uz Ministarstvo demografije i useljeništva kao glavnog koordinatora, stvaranje ovakve infrastrukture bit će ključno za očuvanje i jačanje veza između Hrvatske i njenih građana diljem svijeta.

Primjer realizacije centra u Frankfurtu

Prisutnost hrvatskih državnih institucija poput HR konzulata, turističke centrale za turizam, i Croatia Airlinesa trenutno je raspoređena na različitim lokacijama u Frankfurtu. Ova raspršenost samo otežava koordinaciju i poslovanje na svim razinama. Zato se predlaže uspostava jednog centraliziranog objekta u Frankfurtu, koji bi objedinio sve ove institucije pod jednim krovom.

Takav centar bi bio smješten u objektu od 4-5 katova, s dva kata namijenjena za poslovni centar dijaspore, jednim katom za konzulat Republike Hrvatske, i jednim katom za Hrvatsku turističku centralu. Ova integracija bi omogućila sinergiju između različitih institucija, što bi rezultiralo efikasnijim radom, boljom koordinacijom i jačom promocijom Hrvatske na globalnoj razini.

Prednosti centralizacije institucija u Frankfurtu

Centralizacija hrvatskih institucija na jednom mjestu, u tako značajnoj metropoli kao što je Frankfurt, donosi niz strateških prednosti. Prvo, ovakva prezentacija Hrvatske izvan njenih granica bila bi optimalna s marketinškog aspekta, omogućavajući obuhvatniji i snažniji dojam o Hrvatskoj kao destinaciji za poslovanje, turizam i investicije.

Drugo, objedinjavanje svih institucija na jednoj lokaciji povećalo bi njihovu vidljivost i olakšalo pristup korisnicima, bilo da se radi o građanima Hrvatske, potencijalnim investitorima ili turistima. Ujedno bi se smanjili operativni troškovi kroz racionalizaciju prostora i resursa.

Pilot projekt s globalnim potencijalom

Realizacija ovog centra u Frankfurtu mogla bi poslužiti kao pilot projekt. Ako se pokaže uspješnim, isti model bi se mogao primijeniti na druge globalne destinacije gdje je Hrvatska već prisutna sa svojim državnim institucijama. Time bi se dodatno pojačala prisutnost Hrvatske na međunarodnoj sceni, stvarajući obuhvatnu i snažnu globalnu prisutnost, a istovremeno pružajući bolju uslugu i podršku hrvatskim građanima i poslovnim subjektima diljem svijeta.

Uspostava ovakvog centra u Frankfurtu ne samo da bi unaprijedila rad hrvatskih institucija, već bi i osnažila poziciju Hrvatske na međunarodnom tržištu. Ovo je prilika za Hrvatsku da se predstavi kao moderna, efikasna i konkurentna država, spremna za nove izazove i prilike u globaliziranom svijetu.