U posljednje vrijeme svjedočimo iznimno pozitivnom trenutku u odnosima između Republike Hrvatske i njenog iseljeništva. Prvi put u više od tri desetljeća, interes iseljenika za povratak u domovinu doseže razinu koja nije viđena još od stjecanja neovisnosti. Ta energija i osjećaj povezanosti s rodnim krajem pružaju povijesnu priliku za Republiku Hrvatsku – mogućnost povratka značajnog broja Hrvata koji su spremni ponovno oživjeti svoja ognjišta i doprinijeti razvoju svoje domovine.
No, kako bi se taj zamah uistinu ostvario, uloga države ostaje ključna. Republika Hrvatska mora prepoznati važnost trenutka i uspostaviti konstruktivan dijalog s iseljeništvom. Ako taj dijalog izostane, postoji realan rizik da se nade i očekivanja iseljenika zamijene razočaranjem, koje bi moglo trajno ugasiti njihov entuzijazam za povratak.
Danas, više nego ikad, Hrvatska ima priliku iskoristiti globalne trendove koji potiču interes za povratak. Gospodarska recesija u mnogim zemljama, osobito u Europi, dodatno motivira Hrvate u inozemstvu da razmotre povratak. Nekad privlačne zemlje visokog standarda, poput Njemačke, sada su suočene s naglim rastom troškova života. Drastično su porasle cijene stanarina i režijskih troškova, a novi sigurnosni izazovi povezani s migracijama i promjenama u društvenom tkivu dodatno pojačavaju osjećaj nesigurnosti.
Osim ekonomskih prilika, povratak iseljenika motiviran je i političkom situacijom. U mnogim europskim zemljama dolazi do jačanja radikalnih opcija, što izaziva zabrinutost među iseljenicima. Ova atmosfera nesigurnosti i neizvjesnosti čini povratak u Hrvatsku sve privlačnijim.
Hrvatska, koja trenutno nije suočena s takvim izazovima, ima priliku stvoriti okruženje dobrodošlice za sve one koji žele obnoviti svoj život u domovini. Prepoznavanjem ovog pozitivnog trenda, Hrvatska može osigurati uvjete za kvalitetan povratak kroz strateške mjere.
Povratnici donose ne samo kapital nego i prijeko potrebna znanja, stručnost i radne navike stečene u inozemstvu. Ovi elementi mogu se produktivno integrirati u hrvatsko gospodarstvo, pokrećući daljnji razvoj i jačajući gospodarsku i demografsku osnovu zemlje.
Ako Hrvatska prepozna priliku i ponudi povratnicima iskrenu dobrodošlicu kroz konkretne inicijative, prilagođene programe i olakšice za integraciju, može postati uzor u regiji.
Primjer Irske, koja je zahvaljujući dijaspori postigla gospodarski procvat, podsjetnik je na transformativnu snagu koju dijaspora može imati. Hrvatska može nadmašiti i taj uspjeh, osiguravajući da povratak njezinih iseljenika postane motor razvoja, prosperiteta i demografske obnove.
Ovo je prilika koju Hrvatska ne smije propustiti – prilika za vraćanje povjerenja i izgradnju zajedničke budućnosti.
Hrvatska mora hitno djelovati i mobilizirati sve dostupne resurse kako bi osigurala uvjete za dugoročno održiv povratak svojih ljudi, stvarajući temelje za gospodarski rast i društveni napredak koji će obogatiti život svih njenih građana.
OVO JE POVIJESNI TRENUTAK KOJI HRVATSKA MORA ISKORISTITINAT ZA POVRATAK U DOMOVINU