Mjere i preduvjeti za privlačenje i poticanje povratka hrvatskih iseljenika
Iseljavanje iz RH predstavlja neodvojivi dio hrvatske povijesne i kulturne baštine. Ova pojava ne samo da oblikuje identitet zemlje, već i svjedoči o dinamici migracija te dubokoj povezanosti Hrvatske s globalnom zajednicom.
Trenutni demografski pokazatelji RH otkrivaju zabrinjavajući trend koji može imati dugoročne posljedice na ukupni razvoj zemlje. Negativni demografski trendovi, uključujući smanjenje nataliteta, starenje stanovništva i masovni odlazak radno sposobnih i potencijalno reproduktivnih ljudi u inozemstvo, postavljaju ozbiljne izazove pred hrvatsko društvo i gospodarstvo. Ako se ovakav trend nastavi, budućnost RH može postati vrlo neizvjesna s mogućim negativnim posljedicama po ekonomski rast, socijalnu koheziju i demografsku stabilnost zemlje. Da bi se suzbio ovaj trend i potaknuo povratak iseljenika, potrebno je poduzeti hitne i efikasne mjere.
U kontekstu globalizacije i sve veće mobilnosti stanovništva, iseljavanje postaje iznimno značajan fenomen za brojne zemlje širom svijeta. Pitanje povratka iseljenika predstavlja ključan problem, ali i izazov. Stoga je od presudne važnosti da se ove teme adekvatno adresiraju kako bi se stvorilo okruženje koje ne samo da zadržava postojeće stanovništvo, već i privlači natrag one koji su otišli.
Primjeri nekoliko država, poput Irske, Izraela, Poljske, Španjolske, Mađarske i Češke, svjedoče o uspješnim strategijama koje su prepoznale ogroman potencijal svoje dijaspore i poduzele konkretne
korake u stvaranju povoljnih uvjeta koji su privukli veliki broj iseljenika i potaknuli njihov povratak u domovinu. Ove zemlje su kroz različite modele, programe poticaja, olakšice za povratnike i promociju domovine kao atraktivne destinacije za život i rad uspjele stvoriti okruženje koje potiče povratak iseljenika i integraciju u društvo.
Jedan od ključnih aspekata ove politike treba biti uključivanje pripadnika druge i treće generacije Hrvata u osmišljavanje razvojne strategije gospodarskog i društvenog života Hrvatske. Ove generacije, iako rođene izvan domovine, često zadržavaju snažan osjećaj identiteta i pripadnosti, a njihovo uključivanje može donijeti svježe perspektive i inovativna rješenja. Angažiranjem u razvojnim strategijama, oni mogu doprinijeti ne samo svojim znanjem i vještinama već i kulturnim i društvenim iskustvima stečenim u zemljama domaćinima.
Iseljenici predstavljaju značajan potencijal za demografsku obnovu Hrvatske. Povratak iseljenih Hrvata i njihovih obitelji može pomoći u ublažavanju demografskih izazova s kojima se zemlja suočava, poput starenja populacije i smanjenja nataliteta. U tu svrhu, potrebno je stvoriti uvjete koji će olakšati njihov povratak, uključujući pristup kvalitetnom obrazovanju, zdravstvenoj skrbi i stanovanju, kao i podršku pri zapošljavanju i integraciji u društvo.
Ekonomski i investicijski potencijal hrvatskih iseljenika također je značajan. Iseljenici često raspolažu kapitalom i poslovnim iskustvom koje su stekli u inozemstvu, a koji mogu uložiti u razvoj hrvatskog gospodarstva. Kreiranje povoljnih uvjeta na svim razinama, može privući ulaganja koja će stvoriti nova radna mjesta i potaknuti gospodarski rast.
Za njihovu integraciju u razvoj hrvatskog gospodarstva potrebno je stvoriti određene preduvjete. To uključuje liberalizaciju i otvaranje domaćeg tržišta, provođenje sveobuhvatnih reformi te transparentnu privatizaciju javnih poduzeća. Ključna je i zaštita tržišnog natjecanja te poštivanje visokih standarda poslovanja. Privlačenje stranih investicija, posebno u sektor visokih tehnologija, kao i usmjeravanje proizvodnje i izvoza prema najbrže rastućim gospodarskim sektorima, ima iznimnu važnost. Također, neophodno je pružanje poreznih olakšica. Uspostava fleksibilnog radnog zakonodavstva i sustava socijalne sigurnosti, kao i obrazovni sustav prilagođen potrebama gospodarstva i razvojnim politikama, predstavljaju ključne elemente.
Jedna od ključnih inicijativa koje bi Hrvatska Vlada trebala poduzeti kako bi potaknula ulaganje iseljeništva u razvoj gospodarstva jest oslobođenje plaćanja poreza na dobit tijekom deset godina za sve Hrvate koji bi registrirali poslovanje ili firmu u Hrvatskoj te zaposlili određeni broj ljudi. Važno bi bilo razviti koncept neophodnih djelatnosti za hrvatsko tržište rada, usklađen s potencijalom domaćeg prostora. Otvorenjem gospodarstva i poticanjem izravnih stranih ulaganja, osigurali bismo ekonomski procvat Hrvatske te riješili problem nedostatka radne snage. Takve inicijative također bi privukle strane imigrante, uključujući i iseljene Hrvate, koji često posjeduju visoko obrazovanje, posebno u području informacijske tehnologije, a koji su proteklih godina napustili svoju zemlju.
Osim ekonomskog doprinosa, hrvatski iseljenici imaju i znanstveni, sportski i kulturni potencijal koji može obogatiti domovinu. Mnogi su ostvarili značajne uspjehe u svojim poljima diljem svijeta i mogu pridonijeti prijenosu znanja i vještina natrag u Hrvatsku.
Stvaranje platformi i mreža za suradnju između znanstvenika, sportaša i umjetnika, kako unutar domovine tako i u dijaspori, predstavlja ključni korak u poticanju razmjene ideja, inovacija te kulturnih projekata, što će biti od izuzetne važnosti za obogaćivanje hrvatskog društva.
Velika pozornost treba biti usmjerena na povratak znanstvenika koji imaju hrvatsko državljanstvo i doktorat te koji su proveli najmanje dvije godine radeći u istraživačkim institucijama u inozemstvu. Njihovo zapošljavanje u obrazovnim institucijama i istraživačkim institutima trebalo bi biti prioritet. Kroz takve inicijative, stvorili bi se uvjeti za njihov povratak koji uključuju plaće na razini europskih standarda, pokriće troškova selidbe, prilagodbu na novo radno okruženje te organizaciju projektnih timova.
Odluka o povratku hrvatskih iseljenika ovisi o agresivnom i proaktivnom pristupu politike prema ovom važnom pitanju. Da bi se iskoristile sve mogućnosti i potencijali koje pruža hrvatska dijaspora, ključno je poduzeti odgovarajuće strategijske korake, uključujući izradu jasnih i konkretnih politika usmjerenih na povratak iseljenika.
Republika Hrvatska treba temeljito analizirati demografske mjere, modele i primjere drugih zemalja koje su uspješno revitalizirale svoju iseljeničku populaciju. Ključno je prilagoditi te modele specifičnostima Hrvatske, uzimajući u obzir prirodne potencijale, investicijske mogućnosti i visok stupanj opće sigurnosti koji čine Hrvatsku atraktivnom destinacijom.
Samo kroz sveobuhvatan i koordiniran napor možemo stvoriti uvjete koji će zadržati postojeću radnu snagu i privući natrag iseljene Hrvate, čime ćemo osigurati dugoročan prosperitet i održivi razvoj Hrvatske.
Poticanje mjere i preduvjeti za povratak iseljenih Hrvata
- Put prema obnovi povjerenja u odnosima s dijasporom: Otklon na svim razinama nepovjerenja u hrvatske iseljenike (Dijaspore), vraćanje povjerenja iseljenika u državni sustav, ublažavanje negativnosti (političkih, gospodarskih, društvenih) koje su potaknule iseljenike na odlazak iz Hrvatske.
- Institucijska uspostava za podršku povratku dijaspore: Osnivanje i funkcionalna realizacija strateškog demografskog i migracijskog centra u Zagrebu, EU- Frankfurtu, Beču i Bernu, uredi u Kanadi, USA, Južnoj Americi, Australiji i Novom Zelandu, definiranje koncepta i modela jedinstvene domovinske i iseljene Hrvatske.
- Dijaspora informacijski sustav: Uspostava i kreiranje centraliziranog dijaspora informacijskog sustava i popratnih portala koji će povratnicima pružiti sve potrebne informacije o povratku, resurse i kontakte za uspostavu poslovnih suradnji, investiranje i pokretanje vlastitog poslovanja u Hrvatskoj, krovna udruga koja izvještava o novostima u Hrvatskoj politici, kulturi i životu kao i vijestima, događajima te programima hrvatske dijaspore.
- Kreiranje povoljnog okruženja za povratak dijaspore i njihovu integraciju: Potreba za ekonomskom i političkom stabilnošću, definiranje mjera za poboljšanje uvjeta rada, smanjenje korupcije i osiguranje transparentnog i odgovornog upravljanja, aktivna suradnja s međunarodnim institucijama i partnerima radi jačanja međunarodnog ugleda Hrvatske.
- Strateški poticaji za povratak dijaspore: Izdvajanje sredstava za poticaje useljavanje, subvencioniranje troškova selidbe, adaptacije i integracije u domovinu, poticanje ulaganja kroz dijasporu u ne razvijena područja RH, organizacija stručnih seminara, radionica i konferencija s ciljem povezivanja hrvatske dijaspore s domaćim institucijama, industrijom i akademskom zajednicom.
- Optimizacija administrativnih procedura za olakšanje povratka dijaspore: Pojednostavljenje i ubrzanje postupaka za stjecanje državljanstva, osobnih isprava, vozačkih dozvola i drugih relevantnih dokumenata za povratnike, smanjenje administrativnih prepreka i zahtjeva koji otežavaju proces povratka, poput legalizacije dokumenata, provjere kvalifikacija i certifikacija stranih diploma.
- Proces re/integracije dijaspore u hrvatsko društvo: Razvoj i implementacija programa integracije koji će pružiti podršku povratnicima u procesu socijalne, kulturne i ekonomske reintegracije u hrvatsko društvo, organizacija edukativnih i kulturnih događanja, radionica i programa za povratnike i njihove obitelji s ciljem lakše adaptacije i integracije u lokalnu zajednicu, pružanje informacija, savjeta i podrške u vezi s obrazovanjem, zapošljavanjem, zdravstvenom zaštitom, stanovanjem i ostalim aspektima svakodnevnog života u Hrvatskoj.
- Stručna podrška za poslovanje dijaspore pri povratku u RH: Omogućuje HR iseljenicima da razviju svoje poslovne aktivnosti u skladu s potencijalima zemlje, pružajući im potrebne resurse, savjete i podršku za uspješan povratak. Ova inicijativa osigurava stvaranje povoljnih uvjeta za poslovanje, usklađenih s onima u zemljama iz kojih dolaze, potičući njihovu integraciju u domaći gospodarski kontekst.
- Financijska potpora u procesu reintegracije dijaspore: Stvaranje fondacije prijatelja hrvatske za podršku različitim svrhama putem financijskih sredstava, uspostavljanje specijaliziranih investicijskih fondova (Dijaspora fond) ili platformi koje će olakšati komunikaciju i suradnju između investitora iz dijaspore i lokalnih poduzetnika i projekata, osiguravanje povoljnih kreditnih linija i hipotekarnih kredita za povratnike s povoljnim uvjetima i niskim kamatnim stopama. (HBOR)
- Zakonodavni okviri za povratak dijaspore: Revizija postojećih zakona i propisa kako bi se identificirale i uklonile prepreke koje otežavaju povratak i integraciju hrvatskih iseljenika, te implementacija novih zakonskih olakšica i poticaja. Uvođenje posebnog zakona koji će omogućiti dodjelu trajnog hrvatskog državljanstva djeci s barem jednim roditeljem hrvatskog državljanstva, kako bi se olakšao njihov povratak i integracija u hrvatsko društvo.
- Povratak znanstvenika i stručnjaka: Uključivanje iseljenih znanstvenika i stručnjaka u razne programe, poticanje povratka znanstvenika s određenim uvjetima i potporama, oslobođenje plaćanja poreza na dobit i prihode na određeno vrijeme od kamata, dividendi, autorskih naknada.
- Povratak dijaspore kroz jačanje kulturne povezanosti: Predstavlja suštinski korak ka očuvanju identiteta i tradicije. Kroz razmjenu umjetnosti, jezika i običaja, dijaspora obogaćuje kulturni pejzaž domovine, stvarajući čvršće veze i produbljujući razumijevanje među zajednicama. Organizacija volontera (do 50) za potporu kulturnim i društvenim programima u hrvatskim zajednicama izvan zemlje.
- Uloga dijaspore u oblikovanju vanjske politike RH: Dijaspora može igrati ključnu ulogu u oblikovanju vanjske politike RH putem svoje aktivne angažiranosti i utjecaja na bilateralne i multilateralne odnose. Njihova prisutnost, veze i interesi pružaju dragocjen doprinos u promicanju hrvatskih interesa diljem svijeta te jačanju suradnje s drugim zemljama i međunarodnim organizacijama.
Ovo su samo neke od važnih mjere koje predstavljaju sveobuhvatan pristup poticanju povratka hrvatskih iseljenika i uspostavljanju trajne veze s njima radi doprinosa razvoju Hrvatske.