Zajedničkom vizijom do bolje budućnosti – Vrijeme je za odluke!

Republika Hrvatska, nakon što je uspješno ostvarila svoje strateške političke ciljeve, sada se suočava s pitanjem: kako ćemo oblikovati našu gospodarsku budućnost? Uspješan politički put prema samostalnosti, članstvu u EU-u i NATO-u omogućio nam je stabilnost i zaštitu, ali sada je ključno pitanje kako ćemo iskoristiti ove privilegije i stvoriti temelje za gospodarski razvoj koji će omogućiti našim građanima bolji životni standard.

U današnjoj globalnoj stvarnosti, ne možemo ignorirati geopolitičke i ekonomske izazove koji dolaze sa svih strana. Sjedinjene Američke Države suočavaju se s političkim i ekonomskim turbulencijama, a u Europi su na pomolu promjene koje bi mogle oblikovati svjetski poredak. Samo oni koji su spremni prilagoditi se novim uvjetima, koji prepoznaju potencijal svojih resursa i znaju iskoristiti prednosti svojih strateških pozicija, mogu računati na uspjeh. Hrvatska, iako mali, ali važan europski i geopolitički faktor, mora djelovati brzo i s odlučnošću.

Globalne promjene i izazovi za Hrvatsku

Jedan od najvećih izazova koji čeka Hrvatsku je ekonomska realnost koja je već sada vrlo nesigurna. Ujedno, sadašnje gospodarske politike u Hrvatskoj nisu u potpunosti usklađene s realnostima tržišta, a globalna nesigurnost postavlja dodatne izazove. S obzirom na to da smo članica Europske unije, nužno je prepoznati što nam donosi ova integracija, ali i gdje se nalazimo u odnosu na druge zemlje članice. U ovome trenutku, hrvatsko gospodarstvo se suočava s nekoliko ključnih problema: nisku produktivnost, odljev mladih i radno sposobnih ljudi, stagnaciju u proizvodnom sektoru te ograničenu konkurentnost na globalnim tržištima.

Unatoč porastu osobne potrošnje, koji je u velikoj mjeri rezultat povećanja plaća, teško je ignorirati činjenicu da taj porast nije utemeljen na realnoj produktivnosti. Jednostavno rečeno, rast plaća ne prati rast produktivnosti, što je dugoročno održivo samo pod uvjetom da se ne poduzmu ključne strukturne reforme. Povećanje plaća, premda korisno za gospodarstvo u smislu stimuliranja potrošnje, također stvara pritisak na inflaciju, što smanjuje konkurentnost hrvatskog gospodarstva. K tome, uz ovisnost o povlačenju europskih sredstava, Hrvatska mora postaviti temelje za dugoročni gospodarski razvoj koji ne ovisi samo o vanjskim izvorima financiranja.

MEĐUTIM, KLJUČNI RESURS KOJI HRVATSKA IMA, A KOJI BI MOGAO BITI KLJUČ ZA IZLAZAK IZ OVE SITUACIJE, JEST NJENA DIJASPORA. HRVATSKA IMA OKO ČETIRI MILIJUNA ISELJENIH HRVATA DILJEM SVIJETA, A NJIHOVA POVRATAK MOGAO BI POSTATI JEDAN OD TEMELJA ZA GOSPODARSKI OPORAVAK.

Povratak poslovne dijaspore: Ključ za jačanje proizvodnog sektora

Iako mnogi često spominju demografski problem i iseljavanje, malo se pažnje posvećuje izuzetnom potencijalu koji hrvatska dijaspora nosi sa sobom. Poslovna dijaspora, koja je ostvarila uspjehe u inozemstvu, ima značajan kapital, iskustvo i mrežu kontakata koja bi mogla biti presudna za jačanje našeg gospodarstva. Ovdje prvenstveno mislim na proizvodni sektor, koji je stagnirao i koji bi trebao postati glavni generator rasta Hrvatske u budućnosti.

Investicije u proizvodnju mogu otvoriti tisuće novih radnih mjesta i pomoći u revitalizaciji industrijskih regija Hrvatske. Nažalost, u posljednjih nekoliko godina, ulaganja u industriju i poljoprivredu stagniraju, dok se kapital uglavnom usmjerava u sektore poput turizma i trgovine. U tom kontekstu, povratak poslovne dijaspore mogao bi biti odlučujući faktor za transformaciju naših gospodarstava, uvođenje novih tehnologija, modernizaciju proizvodnje i usmjerenje na izvoz. Dijaspora može donijeti kapital koji nam nedostaje, znanje koje možemo implementirati, kao i kontakte s globalnim tržištima koja su ključna za naš daljnji rast.

Demografski izazovi i ekonomska revitalizacija

Ono što se još uvijek zanemaruje u trenutnoj gospodarskoj analizi Hrvatske je demografski aspekt. Iseljavanje mladih iz Hrvatske nije samo društveni, nego i gospodarski problem. Mladi, obrazovani ljudi odlaze u potrazi za boljim životom, a na njihovoj će se odluci temeljiti stabilnost naših gospodarstava. Gubitak radne snage ne znači samo smanjenje broja stanovnika, nego i smanjenje broja onih koji mogu doprinositi inovacijama, povećanju produktivnosti i poduzetništvu.

Dijaspora je ključni faktor u rješavanju ovog problema. Povratak iseljenih Hrvata, pogotovo onih koji imaju iskustvo u poslovanju i investiranju, može zaustaviti iseljavanje i otvoriti vrata za demografski oporavak. Iako je Hrvatska suočena s izazovima migracija, ona također ima priliku iskoristiti ove migracijske tokove u svoju korist. Povratak poslovnih Hrvata, koji su stekli iskustvo u razvijenim ekonomijama, može donijeti novo tržište, nove investicije i nove inovacije.

Hrvatska mora djelovati sada: Kreiranje stabilne budućnosti

Nema vremena za čekanje. Hrvatska mora odmah poduzeti korake kako bi stvorila preduvjete za svoju bolju budućnost. Potrebno je stvoriti povoljnije investicijsko okruženje koje će privući kapital, obrazovane ljude i poduzetnike, kao i podržati razvoj proizvodnje koja je ključ za naš gospodarski oporavak. Osim toga, potrebno je kreirati strategiju koja će uključivati sustavno jačanje malog i srednjeg poduzetništva, jer to su ti koji će u budućnosti nositi veći teret gospodarstva.

AKO HRVATSKA USPIJE PRIVUĆI INVESTICIJE, PODUZETNIKE I INTELEKTUALCE IZ DIJASPORE, AKO STVORI UVJETE ZA JAČANJE PROIZVODNIH SEKTORA, MOŽE OČEKIVATI STABILNU GOSPODARSKU I DEMOGRAFSKU BUDUĆNOST. POVRATAK DIJASPORE, ULAGANJE U PROIZVODNJU I JAČANJE REGIONALNE RAVNOTEŽE U RAZVOJU BIT ĆE KLJUČEVI USPJEHA HRVATSKE.

Povijesna prilika za našu djecu i generacije koje dolaze

S obzirom na sve izazove pred nama, Hrvatskoj je potrebna hrabra, ali i promišljena politika koja će osigurati stabilnu i prosperitetnu budućnost. Na nama je odgovornost da iduće razdoblje iskoristimo za stvaranje bolje budućnosti, ne samo za nas, nego i za našu djecu i buduće generacije. Ključni resurs za to bit će naša dijaspora – snaga koja može donijeti kapital, iskustvo i povezanost s globalnim tržištima. Ako budemo dovoljno hrabri i odlučni, Hrvatska može postati gospodarski lider u Europi, a njezini građani živjeti u zemlji koja nudi sigurnost, prosperitet i priliku za svakog pojedinca.

Odluka je na nama – iskoristimo priliku za našu zajedničku, bolju budućnost!